Antimon alaşımlarda kullanılır. Kalay, kurşun gibi yumuşak metaller antimon ile sert alaşımlar verir.Ayrıca sezyumla beraber katot lambaları yapımında ve kızılaltı ışınları bulucusu olarak kullanılan fotosellerin üretiminde kullanılır. Oksitleri ise, saydam olmayan sır yapımında, cam ve seramiklere renk vermede kullanılır.

Antimon trioksit Beyaz toz ve kristal yapıdadır. Antimony trioksit ile antimon triklorür aleve dayanıklı kumaş üretiminde,Hem pigment hem de yanmayı yavaşlatan eleman olarak boyalarda ve plastiklerde kullanılır

Antimon ürünleri, çelik sanayiinde; çeliğin sertleştirilmesinde, cam ve seramik sanayiinde; ürünlerin boyanması ve sağlamlaştırılmasında, lastik sanayiinde, silah sanayiinde, patlayıcı madde üretiminde; boya sanayiinde ve buna benzer birçok sanayide ham madde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Antimon ürünleri, birçok sanayi için hammaddedir.

Antimon, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olarak kimyasal alanda; plastik, tekstil, kauçuk, ve diğer maddelerde ateşe dayanıklı biçimiyle alev geciktirici olarak kullanılır. Amerika federal kanunu, bazı çocuk elbiselerinin imalatında bu şartı koymuştur. Amerika’daki yıllık antimon tüketiminin yarısı, alev geciktiricilerin imalatında kullanılmaktadır.

Antimuan alev geciktirici olarak kablo sektörü, hem pigment hem de yanmayı yavaşlatan eleman olarak boyalarda ve plastiklerde, kalay kurşun gibi yumuşak metaller antimuan ile sert alaşımlar verir. 

Türkiye, satış, satış şartları, fiyat ve stok bilgisi için teklif isteyiniz...